واردات ۳۰ میلیون دلاری دستگاه های کارت خوان به کشور

واردات ۳۰ میلیون دلاری دستگاه های کارت خوان به کشور

براساس آمار رسمی گمرک، در شش ماهه نخست سال جاری حدود ۳۰ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار برای واردات دستگاه های کارت خوان ارز از کشور خارج شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از یزدرسا ، براساس آمار منتشر شده گمرک جمهوری اسلامی ایران، در شش ماهه نخست سال جاری حدود ۳۰ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار برای واردات دستگاه های کارت خوان که ترمینال پرداخت الکترونیکی آنها به وسیله کارت های اعتباری است ارز از کشور خارج شده است.

بر اساس اطلاعات ثبت شده در کمرگ کشور وزن این دستگاه ها بیش از ۲۶۷ تن بوده و ارزش ریالی آن ها نیز یک هزار و ۲۶۷ میلیارد و ۸۳۱ میلیون و ۵۷۴ هزار و ۳۹۳ ریال بوده است.

چین، ترکیه، تایوان، امارات متحده عربی، هلند و جمهوری کره کشورهای صادرکنند دستگاه های کارت خوان به ایران بوده اند که در این میان چین نسبت به سایرین بیشترین سهم را داشته است.

قابل ذکر است نیاز کشور به این حجم از دستگاه های کارت خوان درحالی است که تنها یک کارخانه تولیدکننده دستگاه کارت خوان در کشور وجود دارد. از این رو این سوال مطرح می شود چرا تا کنون شرکت های خصوصی و حتی دولتی (بعضا وابسته به بانک های بزرگ کشور) در این حوزه ورود نکرده اند؟ آیا باز هم دست های پشت پرده واردات پر سود، مسیر تولید این دستگاه ها را در داخل کشور دشوار کرده اند؟

درباره نويسنده

نظرات

دیدگاه خود را ثبت کنید